„Be taken by Albania“ со порака до Лијам Нисон: Марко од Тропоја те очекува!

Новото туристичко видео кое треба да ја претстави Албанија пред светот, предизвика голем интерес на социјалните мрежи. Она што го прави поинакво од сето она што сме го виделе досега, е фактот што неговите креатори на комичен начин зборуваа за стереотипите поврзани со нивната земја.

Па така во „Be taken by Albania“ го повикаа холивудскиот актер Лијам Нисон да ја посети земјата и да ужива во нејзините убавини.

Зошто го избраа токму него? Бидејќи во 2008-ма Нисон беше дел од филмот „Taken“ во кој глуми агент на ЦИА чија ќерка е киднапирана од албански криумчари и криминалци.

Креативниот тим на „Be taken by Albania“ искористи дел од репликите од филмот и на интересен начин ги вметна во нивната туристичка реклама.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе се враќа од школо и му се фали на татко му:
- Тато, денеска за малку ќе добиев петка!
- Како тоа за малку?
- Па така. Доби детето што седеше до мене.

* * *
Оди...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните...
Верски календар
На денешен ден
570.- Во Мека е роден Мухамед, основач на...
1653.- Водачот на Англиската револуција Оливер...
1657.- Англиската флота, под команда на адмирал...
1768.- Умре италијанскиот сликар Каналето, еден...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби