Бегајќи од поплавите од циклонот Идаи се породила на дрво

Една жена се породила на стебло од манго, бегајќи од поплава во средишните делови на Мозамбик, која била предизвикана од циклонот Идаи, објави Би-би-си.

Амелија, инаку самохрана мајка, на свет донесе женско бебе, кое го крсти Сара. Таа се држела на гранките и себе си и девојчето и двегодишниот син цели два дена. Соседите ги спасиле откако минала бурата која уби најмалку 700 луѓе.

– Бев дома со синчето кога, одеднаш, водата почна да навлегува во куќата… Немав друг избор освен да се качам на дрвото, изјави храбрата мајка.

Амелија, новороденчето и нејзиниот син се сместени во привремено прифатилиште во соседното село. Според УНИЦЕФ, тие се во добра здравствена состојба.

Сличен настан се случил пред 20 години, кога бебе се роди на дрво среде поплава во јужен Мозамбик.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе се враќа од школо и му се фали на татко му:
- Тато, денеска за малку ќе добиев петка!
- Како тоа за малку?
- Па така. Доби детето што седеше до мене.

* * *
Оди...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните...
Верски календар
На денешен ден
570.- Во Мека е роден Мухамед, основач на...
1653.- Водачот на Англиската револуција Оливер...
1657.- Англиската флота, под команда на адмирал...
1768.- Умре италијанскиот сликар Каналето, еден...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби