„Сончева гозба“ од понеделник ексклузивно на Kitchen TV

Прв серијал за македонската кујна, снимен ексклузивно за единствениот регионален кулинарски ТВ канал

Велат дека во Македонија секој ден е гозба. Познатиот македонски готвач Дејан Карапеев им пренесува на гледачите дел од гурманската магија на нашата убава земја, но и од Медитеранот, каде што живеел долго време.

Боите, вкусовите и мирисите, кои Дејан со леснотија ги презентира, никого не го оставаат рамнодушен.

„Сончева гозба“, првиот серијал за македонската кујна, снимен ексклузивно за единствениот регионален кулинарски ТВ канал, Kitchen TV, премиерно почнува да се емитува во понеделник (8 април) во секојдневните термини од 8:00, 14:00 и 20:00 часот на МаxTV.

- Досега секогаш ги користев намирниците кои ме опкружуваат. Тоа е најдобриот начин за презентација на храната. Долго време живеев на Медитеранот, па и таму готвев со локалните намирници и тоа ми помогна да изградам некој свој стил и да ја презентирам мојата верзија на старите јадења. Член сум на здружението на готвачи ММЦЦ, а посебно сум горд на здружението Slow food Македонија, кое ми овозможи да готвам македонска храна на мој начин во Брисел. Тие ми помагаат подобро да ги запознаам нашите домашни намирници, но и нашата традиција и сето тоа да го презентирам на мој специфичен начин. Така и оваа емисија на Kitchen TV ми овозможи да создавам нови јадења, вели популарниот македонски готвач. 

Toj помеѓу другото, ќе ни ги претстави традиционалните: кромидарник, селско месо, јагула на струшки начин, гравче со модар патлиџан, ширден, турлитава, полнети пиперки, дроб сарма, спанаќ со јагнешко, печен компир со сирење и лук...Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Влегува пијаница во кафана и порачува ракија. Шанкерот го гледа пијан и го откачува:
- Искачај надвор, не служиме пијаници.
Поминуваат 10 минути пијаницата се враќа и...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Виадукт Трејд исвестува дека на ден 19.08.2019 ќе се изведуваат градежни активности при поставување на индуктивни јамки на автопат, наплатна станица Тетово, патен правец Гостивар...
Верски календар
На денешен ден
1662.- Умре Блез Паскал, француски математичар,...
1850.- Во Париз умре Оноре де Балзак, француски...
1936.- Франкистите од Шпанија го застрелаа...
1973.- Полковникот Пападопулос, шеф на воената...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби