Ford со футуристичка количка за супермаркети

Ford измислија паметна количка за купување во супермаркети која користи сензори за превенција од потенцијален удар, како инспирација земајќи ја технологијата за асистенција пред колизија од нивните автомобили, која на возачите им помага да ги избегнат сообраќајните незгоди.Оваа технологија во автомобилите користи предна камера и радар за детектирање на возила, пешаци и велосипедисти на патот и автоматски ги активира сопирачките доколку возачот не реагира на предупредувањата.

На сличен начин, количката користи сензори кои скенираат луѓе и објекти пред автоматски да ги активираат сопирачките доколку постои потенцијал за судар.Со ваквата технологија би се спречиле ситуациите кога децата туркаат колички во супермаркет и не пазејќи, буткаат сè пред себе или ги удираат купувачите во нозе, или кога колички оставени на паркингот се придвижуваат и удираат во возилата.

Иако се работи само за прототип кој Ford не планира во скоро време да го реализира, сепак ова е концепт кој би имал корисна примена во реалноста.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Мамо, денеска бевме на систематски преглед и излезе дека од триесет женски само една е невина.
- Браво, срце на мајка, злато мое.
- Не бе мамо слушај ме, тоа да ти била...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1822.- Во Берлин умре Ернст Теодор Амадаус...
1920.- Градот Хаг, во Холандија, е избран за...
1984.- Во Париз умре Мишел Фуко, прочуен...
1991.- Ден на државноста на Република Словенија.
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби