За прв пат забележана албино панда

За прв пат е забележана албино панда и тоа во Кина, како се движи низ бамбусова шума. Пандата била фотографирана со инфрацрвена камера која се активирала кога пандата се движела во нејзина близина.

Се работи за неверојатно редок примерок, за кој се проценува дека е новороденче старо 1 до 2 години.

Официјалните лица од националниот природен резерват Волонг во кинеската провинција Сичуан ја објавија фотографијата од гигантската панда (Ailuropoda melanoleuca), објаснувајќи дека таа била снимена во средината на април.

Албинизмот е ретка генетска состојба која се јавува и кај луѓето и животните и предизвикува неможност за создавање меланинска пигментација на кожата.

Според резерватот, заштитената област каде пандата била снимена се наоѓа на 2000 метри надморска височина. Сега во тој реон ќе бидат додадени нови камери со цел да се следи движењето на ова животно кое досега никогаш не било документирано.

Моментално се проценува дека во дивините живеат помалку од 1900 панди, од кои само 500 до 1000 се возрасни, поради што постои загриженост од нивно исчезнување.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Што е крв пие, вампир не е; лета, а птица не е?

- Веројатно комарец!
- Ама каков комарец! Тоа е *Always Ultra*!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
- Пантификален ден на Светата столица.

1721.- По две децении војување со Шведска, по...
1752.- Умре Александар Скарлати, италијански...
1797.- Французинот Андре Жак Гарнериан прв го...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби