Унгарија ќе гради јаглеродно-неутрален град за 1 милијарда долари

Унгарија планира да изгради комплетно јаглеродно-неутрален град „од нула“ на северозападот на земјата, со инвестиција од германската компанија FAKT во висина од 1.1 милијарда долари, на површина од 3.2Km2 каде би можеле да бидат креирани 5000 постојани работни места.Целиот град ќе биде напојуван со соларна и биогас енергија, а идејата е и други региони во областа да се конвертираат од корисници на јаглен во корисници на чиста енергија.

Градот ќе има полно стакленички објекти за да се подобри снабдувањето со овошје и зеленчук на Унгарија, како и 1000 апартмани, градинка, основно училиште и други образовни институции.Оваа инвестиција е досега најголем и најкомплексен земјоделски и прехранбен индустриски проект во последните неколку декади и е уникатен во Централна Европа.

Овој сектор се очекува значително да расте во идните неколку години, а според Deutche Welle се работи за најбрзо растечкиот земјоделски сектор во ЕУ.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Бил Ладен распишал конкурс за терорист кој ќе се удри со авион во Ајфеловата кула. Во последниот круг на тестирање останале Талибанец, Ирец и Србин.
Бил Ладен го прашува...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Виадукт Трејд исвестува дека на ден 19.08.2019 ќе се изведуваат градежни активности при поставување на индуктивни јамки на автопат, наплатна станица Тетово, патен правец Гостивар...
Верски календар
На денешен ден
1854.- Умре Вилхелм Шелинг, германски филозоф,...
1960.- Прогласена е независноста на Сенегал...
1961.- На границата на источен и западен Берлин...
1968.- Советскиот Сојуз и другите земји на...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби