При правење селфи загинале петпати повеќе луѓе отколку од напади на ајкули

При правење селфи загинале петпати повеќе луѓе отколку при напади на ајкули во светот. Во периодот меѓу октомври 2011 и ноември 2017 година, најмалку 259 луѓе загинале при селфи во светот, според индискиот Журнал за семејна медицина и примарна заштита.Во истиот период во светот регистрирани се 50 смртоносни напади на ајкули.

Во три четвртини од смртните случаи при селфи гинат млади мажи – најчесто со давење, сообраќајки, пад…

Индија со население поголемо од 1,3 милијарди и 800 милиони мобилни телефони држи неславен рекорд на број на луѓе кои загинале при селфи – 159 такви случаи досега. Тоа е повеќе од половината на глобално ниво.

Следува Русија – 16 смртни случаи, САД – 14 и Пакистан.

Во Русија полицијата во 2015 година објави „Упатства за селфи без опасност“.

Во САД најголем дел од смртните случаи при селфи се со фатални случајни истрели додека барале соодветна поза за фотографирање.

Службите за спасување во Хрватска преку Твитер побараа од туристите „да престанат да прават глупави и опасни селфи“ откако Канаѓанец преживеа пад од 75 метри во реонот на Плитвички Езера.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Влегува пијаница во кафана и порачува ракија. Шанкерот го гледа пијан и го откачува:
- Искачај надвор, не служиме пијаници.
Поминуваат 10 минути пијаницата се враќа и...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1662.- Умре Блез Паскал, француски математичар,...
1850.- Во Париз умре Оноре де Балзак, француски...
1936.- Франкистите од Шпанија го застрелаа...
1973.- Полковникот Пападопулос, шеф на воената...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби