Што всушност се наоѓа во Областа 51?

Освен ако не сте живееле „под камен“ изминативе неколку дена, најверојатно сте запознаени со тоа дека над 1 милион луѓе (од кои повеќето од шега) се пријавиле за настанот на 20 септември, кога треба да се случи наводно влегување со сила во Областа 51 (Area 51).

Што всушност знаеме за оваа локација која е особено омилена на љубителите на конспиративни теории?Областа 51 е класифицирана воена воздухопловна база во јужна Невада, која служи како далечински одред на воздухопловната база Едвардс во јужна Калифорнија.

Околу неа има заштитен воздушен простор со димензии 37 х 40 километри и е затворена за јавноста, 24/7 чувана од воени сили. Во самата база може да слетаат само авиони, а секој товар како и персоналот мора да биде специјално доведен во неа.

Нејзината таинствена природа е инспирација за разни конспиративни теории уште од кога била изградена во 1950-тите. Една од најзастапените теории е дека базата се користи за студирање на вонземски живот и за „обратно инженерство“ на вонземско летало. Во некои од овие теории се тврди дека остатоците од што и да се срушило во Розвел во 1947 биле однесени во Областа 51, и биле искористени за да се развие идната генерација на авионска технологија.За време на раниот период од Студената Војна, тука дефинитивно се развивало експериментално летало. Во 1955-та, Областа 51 била локација на тестирањето на Lockheed U-2, извидничко летало кое подоцна стана едно од најпознатите шпионски авиони. За време на неговото тестирање биле пријавени бројни неидентификувани летечки објекти (НЛО) од страна на цивили и пилоти на авиони, а се смета дека повеќе од половината „сведоштва“ на НЛО во доцните 1950-ти и 1960-ти се однесуваат на воени авиони, особено U-2.

До скоро, сателитските слики од оваа база биле забранети – астронаутите од Skylab 4 на NASA имале голем проблем со CIA во 1974-та откако ненамерно фотографирале „објект кој што официјално не постоел“. Што се однесува до малечките зелени вонземјани, за нив сè уште не постои никаков кредибилен доказ дека се наоѓаат во Областа 51.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се враќа Мујо дома од работа и ја затекнува Фата со Хасо:
- Добро бе Хасо, биваше ли ова да ми го направиш?! Па заедно во школо одевме, најдобри другари бевме, кум ми беше на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини, од...
Верски календар
На денешен ден
9.- Роден е римскиот цар Тит Флави Веспазијан,...
1095.- На црковен собир во Клермон папата Урбан...
1626.- Папата Урбан III ја освети црквата „Свети...
1697.- Роден е англискиот сликар Вилијам Хогарт,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби