Париз тестира „радар за бучава“ кој автоматски ќе казнува бучни автомобили

Жителите на Париз кои се сопственици на моќни автомобили ќе треба внимателно да размислат пред да почнат да се фалат со нив.Во делови од градот (како предградието Villeneuve-le-Roi) се тестира т.н. „радар за бучава“, систем направен од Bruitparif кој детектира бучни автомобили и евентуално ќе може да им издава казни. Системот користи микрофони со чија помош се триангулира потеклото на бучавата, а поврзан е и со CCTV камери за да се сними возилото кое ја прави.

Моментално се користат скоро 40 вакви радари и тоа близу разни барови во регионите за забава во Париз, како и околу 17 големи згради.Пробното тестирање ќе трае 2 години и за тоа време нема никој да биде казнет, туку ќе се тестира одржливоста на технологијата и ќе се одредува нивото на бучава кое може да доведе до казни.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Си игра едно детенце во градинка, кога му приоѓа едно девојче и го прашува:
- Сакаш да си играме заедно?
- Сакам. А, која игра ќеја играме?
- Ќе ти кажам, ама ти прво кажи ми...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози. Патниот правец Р2332 Охрид – Ресен, преку националниот парк Галичица (врска со Р1307 Царина – врска со А3 и...
Верски календар
На денешен ден
1421.- Роден е англискиот крал Хенри Шестти,...
1492.- Христофер Колумбо го откри островот...
1507.- Германскиот картограф Мартин Валдземилер...
1779.- Умре Жан Батист Шарден, француски сликар....
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби