Враќање на цепелините на голема врата?!

Австриски тим научници сакаат на небото да ги вратат леталата познати како цепелини, а нивниот предлог е летало 10 пати поголемо од Хинденбург– германскиот цепелин долг 243 метри кој се запали при слетување во 1937-ма при што загинаа 36 луѓе.И покрај ризиците кои ги носат, научниците сметаат дека цепелините би можеле да го револуционизираат карго транспортот, а благодарение на зголемените димензии капацитетот на товарот би бил значително поголем во споредба со традиционалните методи за транспорт.

Цепелините би можеле да бидат и значително побрзи од товарните бродови, а идејата на австрискиот тим е како погон да се користи енергијата од ветриштата на висини помеѓу 10 и 20 километри, каде нивната брзина изнесува околу 165км/ч. На овој начин, цепелините би можеле да ја обиколат целата планета за 2 недели, носејќи повеќе од 20 000 тони товар.

Денес, технологијата за градење цепелини е значително подобрена од времето на Хиндербурговата катастрофа и се користат материјали од јаглеродни влакна за подобрување на структуралниот интегритет, а имаме и значително подетални податоци во врска со времето и неговото предвидување.Сепак, ризиците се големи бидејќи водородот е запалив гас кој би можел да доведе до уште една катастрофа. Денешните многу помали цепелини користат инертен хелиум гас, но тоа е ресурс кој е значително поскап за екстрахирање.

Поради тоа, научниците предлагаат новите цепелини да се автономни, за да и во случај на незгода, никој не биде повреден – освен оштетување или уништување на опремата и товарот.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Од сите спортови најмногу ги сакам хокејот и боксот.
- Зошто?
- Оти сум забар!

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Ден на македонските студенти
- Ден на светите Петнаесет тивериополски...
1282.- Умре византискиот цар Михаило VIII...
1475.- Роден е италијанскиот римокатолички...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби