Белгиска компанија произведе 100 отсто вештачки дијамант

Белгиската компанија Хијари неодамна разви технологијата за производство на 100 отсто вештачки дијаманти, со исклучително чиста структура.Научниците со децении работат на лабораториско производство на дијаманти. Професорот по експериментална физика, Кен Ханен изјави дека лабораторискиот дијамант изгледа вистински и дека дури и оние со „око на стручњак“ не можат да ја забележат разликата.

Хемискиот состав и оптичките одлики се исти. Единствената разлика е цената.

Синтетичкиот дијамант веќе освои два насто од светскиот пазар на накит, а меѓу попознатите љубители е и пејачката Лејди Гага.

Експертите велат дека таков дијамант, којшто има својство на електричен спроводник, може да се користи и во други области, како што е технологијата за многу силни компјутерски мрежи или во енергетиката.

Белгиската компанија ќе инвестира повеќе од 200 милиони евра за специјални печки во наредните десет години, со цел производство на околу 200.000 килограми синтетички скапоцени камења годишно.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Ловат двајца рибари, не им гризе, си муабетат:
- А бе што имам дома жена, ружна, поружна - здравје!
- Немој бе така, жена ти е!
- Што бе жена, да видиш каква е згужвана у...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на мирот

19 п.н.е.- Умре римскиот писател Публиус...
1327.- Англискиот крал Едвард II ги уби сопругот...
1452.- Роден е италијанскиот верски реформатор...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби