Напуштиле се и патуваат низ светот со 20€ дневно

Мајк и Ени, само што купиле куќа и добиле унапредување на работа, решиле да продадат речиси се што поседуваат, куќата да ја издаваат и да се упатат на најдолгиот меден месец. Тие се одлучиле пет години да патуваат и да посетат 50 земји.- Мислевме дека е ризичен план да чекаме да наполниме 65 години и да се пензионираме, за да почнеме да го следиме нашиот сон, изјавил Мајк. Ајде да патуваме додека сме млади!

На почетокот живееле на дневен буџет од по 39 долари, со кои ги покривале основните трошоци за храна, сместување, лет и активности, Подоцна тоа го намалиле на 12 долари по човек за еден ден, а не ги пропуштале ниту занимливите авантури.

- Не се трудиме да живееме што е можно поевтино, туку што ни е повеќе во можностите. Кога се придржуваме на ниски трошоци, ги избегнуваме работните обврски од 9 до 17 часот.Парот најпрво живеел од заштедата, а сега заработуваат на патот, така што на нивната веб-страна Honeytrek.com пишуваат различни постови. Често пишуваат и совети за патувањето. Она што им е најчитано им се советите за евтино патување, кои според нив се следните:

  • Самите соберете си пати за патување
    Ако секој ден одделувате барем 10 евра, на крајот ќе соберете пари за да отпатувате каде и да посакате.
  • Забавете
    Ако се брзате за да ги посетите сите знаменитости во градот, брзо ќе ги потрошите сите пари. Наместо тоа, бидете во некој мал град или село, поевтино е и поинтересно. Кога ќе тргнете кон друг град, искористете го автобускиот превоз наместо да одите со авион. Можеби е подолг пат, но ќе ја почувствувате атмосферата, авантурата и ќе уживате во пејзажите.
  • Избегнувајте да резервирате хотели предвреме
    Ако планирате да останете на некое место подолго од пет дена, најдобрите понуди за сместување нема да ги најдете на интернет, туку на лице место. Мајк и Ени резервираат хотел на два-три дена и за тоа време бараат сместување кое можат да си го дозволат.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Скопје
Н/А
Нема
Скопје
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Момчето возбудено ја прашува девојката:
-Дали сум првиот човек во твојот живот?
-Да. Само не заборавај дека мене секој ден животот ми почнува одново
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Штрајкот на грчките земјоделци е прекинат. Граничниот премин Евзони е отворен за сообраќај за сите видови на возила. СОСТОЈБА: Сообраќајот на државните патишта се одвива по...
Верски календар
Фотиј Цариградски и преподобен Вукол Смирненски. Свети Фотиј живеел во деветтиот век. Се родил во Цариград, во аристократско семејство, и стекнал одлично образование. Бил еден...
На денешен ден
1473.- Роден е Никола Коперник, полски астроном,...
1743.- Роден е Луиџи Бочерини, италијански...
1797.- Папата Пие VI со Наполеон Бонапарта го...
1800.- Наполеон Бонапарта се прогласи за прв...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби