Необични локации кои изгледаат како од друга планета

На прв поглед овие места изгледа дека се на некоја далечна планета, но во суштина се поблиску отколку што мислите.

1) Островот Сокотра, Јемен

Овој остров е дом на чудната сорта дрвја наречени „Змејска крв“, чии крошни изгледаат како што изгледаат корењата. Па така на прв поглед дрвото делува како да расте наопаку. Третина од растителниот живот кој го има на овој остров не се наоѓа никаде на друго место на планетата.

2) Депресијата Данакил, Етиопија

Пространите полиња со сулфурни бари ја прават оваа локација едно од најнепогодните места за живеење на планетата

3) Планините Тианзи, Кина

Овие планини се всушност инспирација за летечките планини на Пандора во филмот „Аватар“

4) Насипот на гигантите, Ирска

Насипот се состои од 40 000 исклучително симетрични вулкански камени столбчиња, резултат на античка вулканска ерупција

5) Жангје Данксиа планини, Кина

Овие неверојатно шарени планини се формирани пред 27 милиони години со ерозија на црвен камен песочник

6) Структура Ричат, Мавританија

Позната и како „Окото на Сахара“, оваа 40km широка структура е резултат на ерозија, иако потсетува на место од некој филм каде што се срушил вонземјански брод.

7) „Вратата кон Пеколот“, Туркменистан

Оваа дупка широка 70m се создала во 1971, кога советска машина за дупчење пробила природна пештера со гас. Од тогаш таа непрекинато гори.

8) Вади Рум пустина, Јордан

Исклучително црвенава пустина често пати во филмовите ја „глуми“ планетата Марс, како во скорешниот блокбастер „Марсовецот“, со Мет Дејмон.

9) Кањон Антилопа, Аризона

Кањонот од камен песочник е формиран благодарение на честите поплави и монсуни во текот на милиони години наназад.

10) Мермерни пештери, Чиле

Пештериве се врежани во полуостров од чист мермер во глацијално езеро кое се наоѓа на границата помеѓу Чиле и Аргентина. Тие се резултат на 6000 година ерозија од брановите.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Знаете ли што е РОДЕО СЕКС?
Тој лежи на грб, ти седиш на него, со едната рака се држиш за влакната на градите негови, му кажуваш дека имаш сида и се обидуваш да останеш врз него...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Интензитетот на сообраќајот на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема поголеми задржувања за влез и за излез од државата. Оваа информација...
Верски календар
седум отроци во Ефес. Овие седум момчиња христијани, бегајќи од гонењето на царот Декиј (249-251), се засолнија во една пештера близу Ефес. Таму Бог им прати еден чуден и долг...
На денешен ден
986.- Во Ихтиманскиот премин (Тројанова Врата),...
1593.- Турскиот султан Мурат Втори и објави...
1873.- Во Ново Село, штипско, е роден Славејко...
1902.- Во Прилеп е роден Методија Андонов-Ченто,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби