Чудни работи кои не се легални во Дубаи

Иако законите во Соединетите Арапски Емирати, поточно во Дубаи се навистина чудни и може да бидат ригорозни и за најмалите ситници, сепак Дубаи е пријателски настроена држава за туристи.

Нашиот совет е дека треба да направите едно кратко истражување за тоа што е легално, а што не, во оваа држава за кога ќе престојувате да немате никакви проблеми.

1.Танцување во јавност

Иако во Дубаи има многу ноќни клубови за танцување, забрането е танцување во јавност. Ноќните клубови се во приватна сопственост и се отворени со посебни дозволи. Оваа забрана е поради тоа што танцувањето во јавност може да ги вознемири минувачите.

2.Бакнување во јавност

Доколку патувате во Дубаи со вашиот партнер бидете внимателни што правите во јавност. Туристи биле уапсени поради бакнување во јавност, па дури и поради тоа што се држеле за рацете додека пешачеле.

3.Делење на соба

Во Дубаи е илегално да делите соба со партнерот доколку не сте во брак. Многу интернационални хотели не го прегледуваат брачниот статус, така што пред да патувате проверете колку е ригорозен хотелот во кој ќе престојувате.

4. Промовирање на добротворни акции на социјалните медиуми

Во ниту еден случај не е дозволено промовирање на добротворни цели на социјалните медиуми без претходна согласност и одобрување од тамошните власти. Оваа постапка може да ве однесе зад решетки.

5.Објавување на анти-владини текстови на социјалните медиуми

Пред извесно време на секој граѓанин во Дубаи му беше забрането да објавува било што за поддршка на Катар. Многу е едноставно, заборавете на социјалните медиуми додека престојувате во оваа држава.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Млада дама го прашува еден тукушто запознан господин:
- А вие како постанавте толку богат?
- Ах долга е тоа приказна! Почнав со еден шаблон јајца, купен од фарма, го продадов и...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ВНИМАТЕЛНО: АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна...
Верски календар
На денешен ден
1805.- Во Џенова е роден Џузепе Мацини,...
1907.- Во Рим е роден Алберто Моравија,...
1941.- Во раните утрински часови, Хитлерова...
1976.- Во Долниот дом на канадскиот Парламент е...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби