Саудиска Арабија ќе гради град 33 пати поголем од Њуjорк

Саудиска Арабија е најголемиот светски извозник на нафта, но цените на нафтата кои постојано паѓаат отежнуваат земјата да ги плаќа своите нафтени работници.

Сега, Саудиската влада развила проект кој треба да ја подобри економијата – град чија изградба ќе чини 500 милијарди долари кои ќе ги поврзува Јордан и Египет и ќе биде напојуван исклучиво со обновлива енергија.

Проектот е наречен NEOM, и ќе биде финансиран од Саудиската влада и приватни инвеститори, а ќе се протега на површина за 33 пати поголема од онаа на Њуjорк – 26 500 km².

Најголемата цела на NEOM е да ја намали зависноста на Саудиска Арабија од извозот на нафта – градот ќе се фокусира на мноштво индустрии како што се енергетската, биотехнолошката, онаа за храна, вода, напредно производство, како и забавната индустрија.

NEOM би бил еден од најголемите градови кој би функционирал без фосилни горива – во САД, еден од најголемите градови кои функционира со 100% обновлива енергија е Бурлингтон, Вермонт, како и уште неколку помали градови во Исланд и Норвешка.

Се очекува првата секција на NEOM да биде комплетирана до 2025-та.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Мажот и го подметнува весникот под нос на жената:
-Прочитај ја оваа статија за рибите, мила.
-Зошто?
-Од нив би можела да научиш како се молчи.
-Прво ти од нив научи како се...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна...
Верски календар
На денешен ден
1527.- Во Фиренца умре Николо Макијавели,...
1933.- Во Архангелское, кај Москва, умре Клара...
1936.- По повод организираниот штрајк на...
1963.- САД и Советскиот Сојуз постигнаа спогодба...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби