Најдобрите места за да ги прославите празниците

Божиќ е најубавиот период од годината. Каде и да го прославите сигурни сме дека ќе поминете незаборавно, но ви предлагаме и топ 3 дестинации доколку се решите тоа да биде надвор од границите на нашата држава.

1. Прага, Чешка

Прага како и повеќето европски градови плени со празничната атмосфера за време на  божиќната прослава.

Во овој град  има многу да се види. Од историската архитектура до многуте туристи, карактеристични за празничниот период од годината. Не напразно е прогласуван за еден од најдобро декорираните градови за Божиќните празници.

2. Венеција, Италија

Деновите за Божиќните и новогодишните празници во Венеција можат да бидат магливи поради фактот што целиот град е опкружен со вода. Сепак, Италијаните знаат како да уживаат во секој поглед, па сигурно нема да си поминете лошо во нивно друштво.

Вечерта пред да се прослави Божиќ се сервира традиционално рижото со ракчиња и сезонски зеленчук. Доколку вашиот избор е Венеција, сигурно не сте донеле погрешна одлука.

3. Малме, Шведска

Празникот ќе можете да го прославите на плоштадот кој датира уште од 16-от век и ќе имате можност да присуствувате на пречекот на Дедо Мраз.

За разлика од американската култура, тука Дедо Мраз е пречекан со палење на оган наместо со колачиња и чаша млеко.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се враќа Мујо дома од работа и ја затекнува Фата со Хасо:
- Добро бе Хасо, биваше ли ова да ми го направиш?! Па заедно во школо одевме, најдобри другари бевме, кум ми беше на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено пo наместа влажни коловози на повисоките и суви коловози на пониските места. Намалена видливост поради појава на магла од 50...
Верски календар
На денешен ден
1562. - Во Мадрид е роден Феликс Лопе де Вега,...
1758.- Британците го окупираа Сенегал.
1763.- Умре францускиот писател Прево, познат по...
1783.- Последните британски војници го напуштија...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби