Природни убавини кои секој мора да ги види

Низ светот има полно пејзажи кои го одземаат здивот и места кои вреди да се посетат и истражат барем еднаш во животот.

Доколку некогаш ви се пружи шанса, задолжително посетете барем дел од нив:

1) Нијагарини Водопади, Канада

Без разлика дали ги набљудувате дење или ноќе, од брод или платформа, 3160-те тони водa кои секоја секунда паѓаат од водопадот се глетка која мора да се доживее.

2) Големиот Кањон, Аризона

Познатиот Голем Кањон е долг 445km. а на најшироката точка е широк скоро 30km.

3) Карпите Мохер, Ирска

Лоцирани на западниот брег на Ирска, Карпите на Мохер достигнуваат височина и до 22m.

4) Планината Бромо, Индонезија

Оваа планина е единствениот активен вулкан на островот Јава

5) Езерото Спенсер, Австралија

Се работи за езеро со розова боја кое не делува како да е природно, но всушност бојата ја добило од хемикалијата која ја создаваат алгите во него.

6) Националниот парк Zhangjiajie, Кина

Неверојатната кинеска шума дефинитивно не е за оние кои имаат страв од височина, а се вели дека ги има инспирирано пејзажите во филмот „Аватар“.

7) Водопадите Игуазу, Аргентина и БразилОвие водопади го сочинуваат најголемиот систем водопади во светот, а се протегаат и во Аргентина и Бразил.

8) Карпата Пулпит, НорвешкаГеолозите шпекулираат дека ова гигантско планинско плато било оформено при експанзијата на мразот пред околу 10 000 години, а карпата се наоѓа на околу 610m. над Lysefjord во Норвешка.

9) Шумата Ел Јунк, ПорторикоОваа шума има најголем биолошки диверзитет од сите шуми во САД.

10) Мермерните пештери, ЧилеМермерните пештери во Чиле уште се наречени и „Мермерна Катедрала“, а се формирани со илјадници години ерозија.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Професор прашува студент по медицина:
- Колега, како ќе познаете дали некоја жена е бремена?
- Па, ќе има голем стомак и пеги по лицето.
- Аха. А јас имам ли голем...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги...
Верски календар
На денешен ден
1835.- Во Париз умре Винченцо Белини,...
1905.- Шведска ја призна независноста на...
1908.- Во Солун, во кафеаната "Бошњак-ан",...
1941.- Во Лондон, на конференцијата на...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби