Ништо како кинеска копија: Познатите светски локации во кинеско издание

Кинезите имаат обичај да ги копираат познатите светски обележја, а понекогаш и цели градови. Дел од овие имитации многу личат на оригиналните, но голем дел се напуштени градови или полу-завршени градбени проекти. Еве дел од нив и како изгледаат во споредба со вистинските:

1) Венеција и селото Флоренција, Тианџин



Гранд Каналот во Венеција е еден од најромантичните во светот, додека неговата кинеска реплика е шопинг центар на површина од 50 акри.

2) Халштад и кинеската копија во Гуангдонг



Халштад е старо австриско село каде има рудник на сол, а изградбата на неговата кинеска копија чинела 940 милиони долари и предизвикала контроверзии бидејќи жителите на австриското село не знаеле дека нивните историски градби и улици некој ги ископирал.

3) Ајфеловата кула и копијата во Тиандученг, Кина



Кулата која е амблем на Париз и препознатлив симбол е ископирана во височина од 108 метри (вистинската е 324m. до врвот) во Тиандученг, Кина, во град кој денес е напуштен.

4) Интерлакен, Швајцарија и Кинескиот град Исток



Интерлакен ресортот во Швајцарија е дом на најстарите хотели во светот, а неговата кинеска копија е наречена Overseas Chinese Town East (OCT) (Кинески град Исток) и се наоѓа спроти река во Хонг Конг до вештачко езеро.

5) Менхетен и новата област во Тианџин Бинхаи



Во новата област на Тианџин Бинхаи е сопрена изградбата на она што требало да претставува мини-Менхетен, па така се работи за уште еден напуштен „град на духови“.

6) Холандски ветерници и градот Холандија, Кина



Ветерниците кои се иконски дел од холандските песјажи се ископирани во градот Холандија во Кина, во кој има и копии од згради како поморскиот музеј на Холандија и стоковната куќа Bijenkorf од Амстердам.

7) Италијански кафулиња и Breeza Citta di Pujiang, Шангај.



Италијанските кафулиња се познати по нивниот амбиент и храната која се служи во нив, додека оние во Breeza Citta di Pujiang, Шангај се моделирани според нив, но за жал се наоѓаат во град кој во главно е напуштен.



Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Зошто се животните попаметни од луѓето?
- Пушти 20 коњи да се тркаат и 500 луѓе ќе одат да ги гледаат. Пушти 20 луѓе да се тркаат, нема да дојде ни еден коњ.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на борба против туберкулозата
1603.- Во Лондон умре англиската кралица...
1783.- Шпанија ја призна независноста на САД.
1834.- Роден е англискиот социјалист, писател и...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби