Како да ги доживеете земјите во кои патувате од локална перспектива

Кога сте во подолга посета на некоја земја, пожелно е да ги избегнувате вообичаените туристички дестинации доколку целта ви е да ја доживеете од локална перспектива. Еве што се препорачува да сторите:

1) Истражувајте во малечки групи, парови или самите (доколку е безбедно)Шетањето во поголеми групи привлекува и поголемо внимание, што понекогаш може да резултира и со различна услуга (често пати и поскапа). Како резултат на тоа што веднаш ќе бидете ставени во категоријата на туристи, кои патуваат со групи кои можеби нема долго да се задржат на една локацијата – правејќи ги полесен плен за мамење.

2) Јадете во непознати ресторани/кафеани.

За да го почувствувате вкусот на локалната кујна, избегнувајте ги големите и познати синџири на ресторани, и посетете ги малечките локални кои ќе ви бидат препорачани од локалното население.

3) Спријателете се со локалното населениеНајдобриот начин вистински да запознаете некој град или село е да ви го покаже некој кој живее таму и кој ќе може да ви препорача добри и евтини места за јадење, забава, култура и сл.

4) Ако имате време, волонтирајте.

Волонтирањето во земјата која ја посетувате е одличен начин да се вклучите во нивното општество и да создадете конекции со луѓето.

5) Кога резервирате престој, одберете малечки маала

Најдобриот начин да го доживеете локалниот живот е да бидете дел од него. Помалечките реони привлекуваат помал број туристи, па така шансата местото да го доживеете какво што навистина е, а не „нашминкано“ за туристите, е поголема.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Зошто се животните попаметни од луѓето?
- Пушти 20 коњи да се тркаат и 500 луѓе ќе одат да ги гледаат. Пушти 20 луѓе да се тркаат, нема да дојде ни еден коњ.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
- Светски ден на борба против туберкулозата
1603.- Во Лондон умре англиската кралица...
1783.- Шпанија ја призна независноста на САД.
1834.- Роден е англискиот социјалист, писател и...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби