Панорамски глетки: Слика наспроти реалност

Нема подобар начин да погледнете некое ново место, отколку од височина, што е причината што огромен број туристи патуваат до далечни локации кои нудат прекрасен поглед.

Меѓутоа, во зависност од временските услови и аголот од кој што се набљудува, одредени глетки воопшто не се спектакуларни колку што очекувате или сте ги виделе на професионални фотографии.

1) Ориенталната бисерна кула, ШангајОваа кула висока 467m. нуди глетка од 360 степени од 4 различни катови врз градот и реката Хуангпу. Само надевајте се дека денот на посетата нема да биде магловит, што е многу честа појава во Шангај.

2) “Бесконечниот базен“ на кровот на хотелот Sands во заливот Марина, СингапурЛоциран на 57-миот кат, глетката од овој базен на фотографиите делува фантастично. Но,  во реалноста во неа доминираат кранови и опрема за дупчење нафта.

3) Големиот Кањон, АризонаГолемиот Кањон е едно од природните чуда кои секој мора да го посети барем еднаш во животот. Сепак,  доколку се случи тој ден да е облачен, глетката ќе биде многу поразлична од онаа на фотографиите во проспектите за него.

4) Статуа на Исус Христос Искупителот, Рио де ЖанеироОваа позната статуа висока 30 метри нуди панорамски поглед врз Рио де Жанеиро, но за време на туристичката сезона неа ја посетуваат 3000 до 4000 посетители дневно, па да се дојде низ целата таа гужва до просторот од каде видикот е убав знае да биде предизвик.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Маж и жена се расправаат.
Жената: Ако ми беше сопруг, ќе ти турев отров во кафето.
Мажот: Ако ми беше сопруга, ќе го испиев!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива без забрани, по претежно суви коловози. ИЗВЕСТУВАЊЕ: Регионалниот пат Р-2332 патен правец Ресен-Охрид (Отешево-Трпејца, преку...
Верски календар
На денешен ден
1204.- Умре Мојсие Мајмоинид, еврејски филозоф,...
1466.- Во Фиренца умре Донати ди Николо ди Бето...
1553.- Роден е францускиот крал Анри IV, прв...
1570.- Данска ја призна независноста на Шведска.
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби