Прекрасни патишта низ Европа низ кои вреди барем еднаш да се вози

Од планини до полиња од лава, Европа изобилува со пејсажи кои се прекрасни да се вози низ нив.

1) Romantische Strasse, ГерманијаВо превод „Романтична улица“, овој пат нуди глетки како прекрасни замоци и средновековни селца кои ќе ве транспортираат во некое друго време. Кога патот завршува во Фусен, ќе се најдете во подножјето на Алпите.

2) The Verdon Gorge Circuit, ФранцијаАко постои една причина да го надминете стравот од височини, тоа е овој пат. Иако некои делови од него гледаат во провалија од 610 метри, глетката вреди да се види.

3) Route One, ИсландНе е тајна дека Исланд е една од најпопуларните туристички дестинации изминативе години. Од прекрасни глечери до сини заливи, тука има многу работи за гледање. За среќа, патот Route One (Рута Еден) е перфектен начин сето тоа да се доживее, бидејќи, меѓу останатото, поминува и низ полиња од лава, топли извори и сл.

4) Transfagarasan, РоманијаРоманскиот лидер од комунистичката ера, Николае Чаушеску, го креирал овој пат како рута за бегање во случај Советскиот Сојуз да ја нападне Романија преку Јужните Карпати. Иако никогаш не бил искористен за неговата оригинална намена, овој пат нуди прекрасни глетки.

5) Крајбрежниот пат Amalfi, ИталијаИако скоро секој пат кој води низ Италија го одзема здивот, крајбрежниот пат Амалфи е еден од најпрекрасните. Води од Соренто до Салернои нуди погледи на Средоземното Море, мноштво шармантни мали гратчиња и многу места каде може да се застане и јаде.

6) Патот на Атланскиот Океан, НорвешкаИако овој пат е долг само 8 километри, вреди да се доживее. Полн е со угорнини и спустови, како и 8 тесни мостови, па возењето по него делува како да се возите на ролеркостер.

7) Јадранска магистрала, ХрватскаПокривајќи ја целата должина на хрватското крајбрежје, Јадранската магистрала не е за возачите почетници поради острите кривини и многуте спустови. Дефинитивно бара побавно возење, поради безбедноста, но и поради целосното уживање во глетките.

Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

Оди човек по улица кога поминува кола и му ја прегазува едната нога. Човеков се витка од болка и му се дере на возачот:
- Ах, мајката твоја, за ова ќе ми платиш пола милион...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно по претежно суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на извидничкото движење
1512.- Во Севилја, Шпанија, умре Америго...
1732.- Роден е Џорџ Вашингтон, прв претседател...
1788.- Во Данцинг е роден Артур Шопенхауер,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби