Некогаш и сега: Како познатите градови се менувале со годините

Многу градови низ светот имале „експлозивно“ зголемување – на пример, пред 2 декади, Дубаи бил релативно неразвиен град, кој денес е преполн со облакодери. Градови како Торонто, пак, пред 100-тина години се практично непрепознатливи во однос на она што се сега.

Еве чии градски хоризонти изгледаат комплетно различно во споредба со порано:

1) ЊуjоркЕве како изгледал Њуjорк во 1964-та гледан спроти Бруклинскиот мост и денес – со One World Trade Center кулата,на местото на срушените кули-близначки, која доминира на хоризонтот.

2) ДубаиВо 2000-та, пристаништето во Дубаи се состоело претежно само од кал. Денес растот на градот е прилично забележителен.

3) ЛондонМора да се признае дека Лондон од 1920-тите и во 2012 на прв поглед и не се разликува драстично – со исклучок на облакодерите и „Лондонското Око“

4) Абу ДабиНа плажата во Абу Даби во 1961-ва имало само објекти за дестилирање на вода. Денес, градот е развиена туристичка локација, полна со облакодери.

5) ПаризРастот на градот е забележителен кога ќе се споредат сликите снимени од Ајфеловата Кула кога била изградена во 1889-та и денес

6) Доха, КатарГрадот денес е скоро непрепознатлив во однос на тоа како изгледал во 1977-ма

7) Хонг КонгЗградите во Хонг Конг во 1957-ма биле високи за тогашните стандарди, а денес се уште побројни и повисоки

8) ТоронтоВо раните 1930-ти, највисоката зграда во Торонто имала 34 ката. Денес градот има сосема поинаков изглед.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот


Малиот Трпе играјќи си во дворот се најал цемент и песок.
Мајка му цела успаничена отишла на доктор.
- Леле докторе помагај!
- Е шо да помагам, само вода не му давај!

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по влажни коловози. На магистралниот пат Струмица – Дабиле во тек е поставување на сообраќајна сигнализација по што ќе се воведе...
Верски календар
На денешен ден
1497.- Португалецот Васко де Гама стана првиот...
1699.- Данска, Русија, Прусија и Полска по...
1819. - Родена е Мари ан Еванс, позната под...
1830.- Белгиското собрание (конгрес) ја изгласа...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби