Дестинации кои ќе ве воодушеват со својата убавина

Секое место е  прекрасно на свој начин. Сепак, во светот има дестинации кои едноставно ќе ве воодушеват со својата убавина.

1) Реката Caño Cristales, КолумбијаПозната и како „река од 5 бои“ и „течно виножито“, оваа река изгледа нормално во поголемиот дел од годината, сè додека не „експлодира“ со бои од јуни, до ноември. Во тој период, уникатна билка наречена Macarenia clavigera расте на дното на реката, давајќи црвена боја која се меша со сината боја на водата, зелениот мов и жолтиот песок.

2) Пештерите Ваитомо, Нов ЗеландИлјадници црви ги осветлуваат овие пештери кои се отворени за јавноста од 1889-та, а кои на Маорите им биле познати многу пред тоа. Всушност, името Ваитомо (Waitomo) потекнува од маорските зборови wai (вода) и tomo (дупка или влез).

3) Камената шума, КинаOваа „шума“ направена од камен се протега на површина од 390 km² и е стара 270 милиони години. Гигантските столбови се антички формации креирани од ерозијата од вода, ветрот, како и од сеизмички активности. Во оваа шума има и пештери, водопади, езерца, како и подземна река.

4) Езерото Мазасир, АзербејџанОва розово езеро бојата ја добива од микроорганизмите наречени халофили и најинтензивна е во летниот период.

5) Геолошки парк Zhangye Danxia, КинаОвие колоритни планини се направени од слоеви минерали и карпи, кои настанале кога тектонските плочи предизвикале островот кој денес е Индија да се судри со остатокот од Евроазискиот континент.

6) Плажата Reynisfjara, ИсландПлажата Reynisfjara делува како да е од друга планета, благодарение на црниот песок, базалтните карпи и маглата која често ја опкружува, а понекогаш од тука може да се видат и Северните светла.

7) Skógafoss, ИсландОвој водопад тече не од еден, туку од два глечера (Eyjafjallajokull и Myrdalsjokull). Според легендата, викингот наречен Thrasi го скрил неговиот сандак со злато токму под водопадот.

8) Биолуминисцентни плажи, МалдивиЗа да се искусат овие магични светлечки плажи, треба да се посети било кое од 1190-те острови на Малдивите.

9) Мермерни пештери, ЧилеЛоцирани во Патагонија, мермерните пештери на Чиле познати и како „Мермерна катедрала“ биле креирани пред повеќе од 6000 години од брановите кои ги еродирале карпите.

10) Планината Еребус, Антарктик

Иако е тешко да се поверува, во Арктикот има и вулкани. Планината Еребус е најсеверниот активен вулкан во светот кој датира од пред 1.3 милиони години.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
На час по биологија. Ајде деца кој ќе ми каже некое убаво цвеќе.
- Љубичица!
- Браво, многу убаво.
- Нарцис, учителке..
- Браво, многу убаво.
Малиот Трпе.
- Оргазам...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1846.- САД го анектираа Ново Мексико.
1862.- Во Сен Жермен-ан Леи е роден Клод Дебиси,...
1883.- Во Париз умре Иван Сергеевич Тургенев,...
1911.- Прочуеното дело на Леонардо да Винчи,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби