„Made in Yugoslavia“ на шахта во Абу Даби

Секој барем еднаш некаде, на некој предмет или производ, го забележал пред неколку децении честиот натпис „Made in Yugoslavia“.

Иако тој натпис се уште може да се сретне на просторот на поранешните републики на СФРЈ, малкумина очекуваат дека остатоци од тоа време се уште постојат во далечните Обединети Арапски Емирати.На една фотографија, која се споделува на социјалните мрежи, е прикажана поклопка на шахта снимена на улиците на Абу Даби, на која како производител е втисната Југославија.

Корисниците на социјалните мрежи, кои ја коментирале фотографијата, велат дека се потсетиле на квалитетот на производите на југословенската индустрија.

Одличен доказ за тоа е токму фактот што поклопката на шахтата, речиси 30 години по распаѓањето на државата во која е произведен, ја извршува својата функција во градот со огромна фреквентност во сообраќајот.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Му дошла на Трпе таштата на гости, па Трпе ја прашува:
- Бабо, колку време планираш да останеш?
- Па додека не ви досадам.
- Ауу, зошто толку кратко???

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните...
Верски календар
На денешен ден
- Денеска е Светски ден на книгата и авторското...
1564.- Во Стратфорд е роден Вилијам Шекспир,...
1616.- Во Мадрид умре Мигуел де Сервантес,...
1792.- Создадена е француската химна "Марселеза"...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби