Ивана и Меланија Трамп во борба околу тоа која е првата дама на САД

Првата сопруга на американскиот претседател Доналд Трамп, Ивана, и актуелната, трета сопруга, Меланија, се спречкаа околу тоа која има право да го користи епитетот „прва дама на САД“.

Судирот беше предизвикан од промотивната кампања која Ивана Трамп ја води за својата нова книга, насловена „Растејќи го Трамп“ и во која раскажува за животот со Доналд и нивните три деца, Доналд Јуниор, Иванка и Ерик.

Во интервју за емисијата „Добро утро Америка“, Ивана Трамп изјави дека има директна линија со претседателот, се слуша со него секои две недели и дека се чувствува како прва сопруга, - Јас сум првата дама, ок?, изјави таа.
Меланија Трамп возврати преку нејзината портпаролка Стефани Гришам.

- Домот на г-ѓа Трамп е во Белата куќа, каде живее заедно со синот Барон и со претседателот. Таа ужива во животот во Вашингтон и е почестена со тоа што ја носи титулата прва дама на САД, изјави Гришам во име на Меланија Трамп, додавајќи дека вистинската прва дама „планира да ја искористи својата титула за да им помогне на децата, а не да продава книги“.

Доналд Трамп беше оженет три пати, со чешката манекенка Ивана Зелничкова (1977-1992), со актерката Марла Мејлпс (1993-1999) со која ја има ќерката Тифани, и со словенечката манекенка Меланија Кнаус (од 2005), со која го има синот Барон.

Во првите месеци од претседателството на Доналд Трамп, додека Меланија се уште живееше во Њујорк, некои од американските медиуми како де факто прва дама на САД ја прогласија неговата ќерка Иванка, која е и советничка на претседателот.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Што му вели бананата на вибраторот?
- Што се тресеш па ти?! Мене ќе ме изеде!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1503.- Роден е францускиот астролог Мишел де...
1546.- Роден е данскиот астроном Тихо Брахе, кој...
1788.- Умре германскиот композитор, чембалист и...
1799. - Умре Џорџ Вашингтон, американски...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби