Анџелина Џоли го повика Мјанмар да стави крај на насилството

Американската актерка Анџелина Џоли го повика Мјанмар да покаже вистинска посветеност за ставање крајот на насилството и раселување во сојузната држава Ракајн, од каде што стотици илјади муслимани Рохинџи избегаа во соседен Бангладеш.Џоли, која е, исто така, специјален претставник на Агенцијата за човекови права на ОН, ги посети бегалските кампови во Бангладеш, каде што престојуваат околу милион Рохинџи.

Од август 2017-та година, кога армијата на Мјанмар започна насилна операција, оттаму побегнаа повеќе од 700.000 Рохинџи. Повод за воената операција беа нападите на бунтовнички групи на Рохинџи врз воени контролни пунктови.

Џоли се наоѓа во тридневна посета на Бангладеш пред да побара донација од 920 милиони долари за поддршка на бегалците.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Малиот Трпе добил слаба оцена по географија.Кога дознал
татко му решил да му помогне на синот.Го земале глобусот и ....
-Тате,каде се наоѓа Атлански Океан?
По кусо вртење на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Скопје, 15 јули 2019 (МИА) – Сообраќајот на државните патишта се одвива по наместа влажни коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е...
Верски календар
На денешен ден
1723.- Роден е сер Џошуа Рејнолдс, англиски...
1872.- Роден е Раул Амундсен, норвешки поларен...
1885.- Воспоставена е британска колонијална...
1940.- Адолф Хитлер ја издаде директивата...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби