ИДЕАЛНИ ЗА ЛАДНИТЕ ДЕНОВИ

Зимски филмови што ќе ве згреат

Со оглед на ниските температури и ладното време надвор, на никого не му се излегува, освен ако имаме некоја обврска која никако не смееме да ја одложиме. Откако ни завршува работното време, брзаме да стигнеме дома на топло и цела вечер ја поминуваме стуткани под ќебе. За да не ви биде досадно, ви предлагаме листа од 10 филмови, кои ќе ве стоплат со нивните приказни.

The HolidayРомантична комедија во која паровите Камерон Дијаз и Џуд Ло како и Кејт Винслет и Џек Бек поминуваат време на два краја од светот – Англија и Калифорнија. Како што овие градови изгледаат различно на крајот на годината, така и нивните животи се различни, но тоа нема да ги спречи да ги поминат празниците како што треба.

Friends with KidsСтанува збор за филм од 2011 година, што ја раскажува приказната за сложените фамилијарни заплети и расплети. Овој филм се најде на оваа листа токму поради тоа што Њујорк во есен и во зима е посебна инспирација за сите љубители на филмови, особено оние романтичните души. Адам Скор, Џон Хам, Мај Рудолф и Кристен Виг поминуваат низ различни подеми и падови.

Groundhog DayРечиси е невозможно овој филм да не сте го гледале, затоа што сите ја сакаме глумата на Бил Мареј. Комичните ситуации во неговото секојдневие ќе успеат да ве затоплат!

Happy FeetПриказната е сместена на Антарктикот, но зимата изгледа многу убаво, кога се работи за овие пингвини, кои постојано играат и пеат. Дури и возрасните ќе може да уживаат во нивната приказна и тоа во кругот на целото семејство.

SerendipityМногумина решиле да започнат посериозна врска со партнерот, откако го изгледале овој филм. Истиот може да го најдете на речиси секоја листа на романтични филмови, а се најде токму и на оваа поради приказната која е сместена во зима.

Planes, Trains and AutomobilesОвој филм е мошне стар, па можеби и веќе сте го гледале, но доколку ви се допаднал, не е лошо да го погледнете повторно. Комичарите Стив Мартин и Џон Кенди успеваат да објаснат што значи сообраќаен метеж за време на празниците. За оние кои доста патуваат и не сакаат за време на тие патувања да се дружат со непознати луѓе, овој филм би бил одлична празнична шала.

Harry PotterСеријалот за Хари Потер, како и дружењето со Рон и Хермиона никогаш нема да ве разочараат. Многумина го изгледале многупати и успеале да ги прочитаат сите книги за оваа приказна, но доколку не сте дел од тие луѓе, слободно погледнете го.

Little WomenФилмот е сниман според романот на Луиз Мај Алкот, кој стана задолжителна лектира за секоја млада жена. Токму по глумата во овој филм, многу актерки ја започнаа својата кариера и стигнаа до Холивуд.

Bridget Jones’s DiaryБриџит Џонес, сега има и трет дел, кој доколку не сте го погледнале може да го погледнете. Исто така, може да си направите маратон па да ги изгледате сите делови за животот на оваа жена.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Оди плавуша во продавница да купи тетрапак млеко и го отвора во продавницата.
- Зошто?
- Затоа што на млекото пишува: „Отвори овде“.
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
На патниот правец Р1202 Мелнички Мост – Дебар поради изведување градежни работи на пат (асфалтирање), на ден 30.03.2017 (четврток) и на ден 31.03.2017 (петок) сообраќајот ке биде...
Верски календар
Овој светител потекнуваше од римско благородничко семејство. Од малечок го имаше засакано Бога со целото срце и со целиот ум. Кога порасна родителите го оженија против неговата...
На денешен ден
1135.- Роден е еврејскиот филозоф, лекар,...
1746.- Во Фуентетодос, Арагонија, е роден...
1842.- Американскиот лекар Крофорд Лонг прв при...
1844.- Во Метз е роден Пол Верлен, француски...