Сите сакаат Оскар, а тој го добил и го одбил

Речиси секоја личност во филмската индустрија, сонува еден ден да добие заслуга за неговата работа, а најголемата награда е токму златната статуетка Оскар.

Дури и некои ги завршуваат кариерите откако ќе ја земат оваа награда, бидејќи тоа им била единствена цел. Но, додека сите се стремат кон Оскарот, актерот Џорџ Скот, своевремено ја одбил оваа награда.Кој е тој толку храбар актер?

Ако сте помлади, најверојатно не ви е познат.

Џорџ случајно пројавил интерес за драмскиот клуб во Универзитетот во Мисури, каде што студирал новинарство во 1950-тите години.

Ја добил првата улога во филмот „The Winslow Boy“ преку која ја започнал својата кариера како актер. По некое време, забележан од режисерите, во 1958 година, добил улога во филмот „The Hanging Tree“, но врвот во кариерата го достигнал благодарение на „Anatomy of Murder“, улога која добила номинација за најдобра споредна машка улога на тогашните награди од Академијата. Сепак, тогаш не добил Оскар.

Во 1970-тата година, бил Генерал Џорџ Патон во истоимениот филм за Втората светска војна, „Patton“. Добил огромни пофалби од филмските критичари, како и златна статуетка. Овој пат, одбил да ја прифати наградата. Во февруари истата година, токму пред почетокот на Оскарите, пратил телеграма до Академијата преку која кажал дека се откажува од наградата за Најдобар актер. Сепак, Академијата одбила да го прифати ова и не сакала да ја тргне неговата номинација од категоријата, а потоа токму на ноќта на Оскарите, тој добива Оскар.
 


- Ах, Господе, победник е Џорџ Скот!, извикала Голди Хаун која што ја имала честа да ја додели наградата.

Скот воопшто не бил заинтересиран за Оскарите, што не ни ги следел наградите на ТВ, туку гледал хокеј натпревар. Со овој потег, тој станал првиот актер кој ја одбил наградата од Академијата, Оскар. Подоцна изјавил дека целата церемонија е „дво-часовна парада, јавно прикажување со мајсторски немири од економски причини.“Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Н/А
Нема
Битола
Виц на денот
Плавуша му вика на мажот.
- Влезе вода во карбураторот на колата.
- Ај да видам, каде си ја паркирала.
- Во базенот е!
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Во клисурите и засеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци: Кочани – Македонска Каменица -...
Верски календар
Теофан се родил во осмиот век. Потекнувал од аристократско византиско семејство, кое било некаков род со имераторот Константин Копроним. Татко му умрел рано, па Теофан бил...
На денешен ден
1611.- Роден е Евлија Челебија, турски патописец....
1634.- Британските колонисти на чело со лордот...
1807.- Во Англија е забранета трговијата со...
1812.- Роден е Александар Иванович Херцен, руски...