Клуни се враќа на ТВ со „Финта 22″

Американскиот актер и режисер Џорџ Клуни се враќа на телевизиските екрани со адаптација на романот „Финта 22“, па по тој повод изјави дека целта на новата серија снимена по делото на Џозеф Хелер од 1961 година, е да го покаже лудилото на војната, што и денес е актуелно.На претставувањето на ТВ серијата на собир на Здружението на телевизиски критичари во Пасадена, Клуни рече дека првично одбил да се вклучи во новото филмување на приказната за војник од Втората светска војна кој се бори со воената бирократија, но потоа го прифатил предизвикот затоа што „согледал какво прекрасно дело сработиле сценаристите“.

Клуни е извршен продуцент и режисер на две од шесте епизоди од мини-серијата. Премиерата ќе се случи на 17 мај на стриминг-сервисот Хулу.

„Финта 22″ е приказна за американскиот војник Јосаријан. кој за да го избегне служењето во воени мисии, решил да направи сѐ за да го прогласат за луд, но за да го докаже тоа мора да прифати учество во опасна мисија.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Директорот на гробиштата го прашува чуварот:
- Добро бе, зошто се толку уморни гробарите денеска?
- Му умрела на некој човек таштата, па три пати ја вадеа на бис.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по претежно суви коловози, освен на осојничавите места каде коловозите се влажни. Виадукт Трејд известува дека денес (20.02.2019) ќе се...
Верски календар
На денешен ден
1507.- Роден е италијанскиот сликар Џентиле...
1790.- Умре австрискиот цар Јосиф Втори, син на...
1808.- Роден е францускиот сликар, графичар и...
1886.- Роден е унгарскиот револуционер Бела Кун,...