„Медена земја“ ќе го отвори фестивалот „Седум величествени“ во Белград

Победникот на престижниот фестивал „Санденс“, документарниот филм „Медена земја“ во режија на Тамара Котевска и Љубомир Стефанов, на 9-ти април ќе биде прикажан на отворањето на 15. Фестивал на европски долгометражен документарен филм „Седум величествени“.Организаторот на фестивалот, кој до 15-ти април ќе се одржува во белградската сала Комбанк, во најавата пишува дека „со овој величествен документарец малата екипа посветени документаристи дале свој маестрален придонес“.

-Камерата и фотографијата на двајца наградени сниматели, Фејми Даут и Самир Љума, креира магични глетки… Режисерите Тамара Котевска и Љубомир Стефанов нè воведуваат деликатно во импресивен свет кој е исткаен од лирски интонирани мигови на интима и од визуелно богати динамични сцени. Најпосле, искусниот продуцент и монтажер Атанас Георгиев сјајно креирал интересна и драматична наративна структура и преку неа ритам кој „Медена земја“ го претвора во вистинско кино уживање, пишува во најавата на фестивалот „Седум величествени“.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Зошто слонот има две дупчиња на сурлата?
- Едно за топла, едно за ладна вода?
- А кај му е бојлерот?
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Поради одрони, сообраќајот на регионалниот пат Делчево- Македонска Каменица се одвива по една сообраќајна лента. Се преземаат мерки за расчистување на коловозот. ИЗВЕСТУВАЊЕ:На...
Верски календар
На денешен ден
1936.- Во местото Горки, кај Москва, умре Алексеј...
1940.- Францускиот генерал Шарл де Гол ги повика...
1953.- Египет е прогласен за република по...
1965.- Во Алжир е извршен државен воен преврат....