Кои се големите имиња номинирани за Британските награди?

На 22 февруари ќе се одржат Британските награди, кои ќе го прослават успехот на големите имиња со потекло токму од Велика Британија. Наградите ќе се одржат во Лондон, а домаќини ќе бидат Дермот О’Лери и Ема Вилис. На почеток на организацијата, домаќин требаше да биде Мајкл Бабл, но сепак тој го откажа овој ангажман поради битката на неговиот син со ракот.На сцена ќе ги видиме Ед Ширан, Роби Вилијамс, Емели Санде, Кети Пети, Бруно Марс како и женската британска група Little Mix.

Целосна листа на номинации:

Најдобар британски пејач:
Крег Дејвид
Дејвид Боуви
Кано
Мајкл Киванука
Скепта

Најдобра британска пејачка:
Анохни
Ели Гоулдинг
Емели Санде
Лиан Ла Хавас
НаоНајдобра британска група:
The 1975
Bastille
Biffy Clyro
Little Mix
Radiohead

Најдобар дебитант:
Ан Мари
Blossoms
Rag’n’Bone Man
Скепта
Стормзи

Најдобра британска песна:
Faded – Алан Вакер
Dancing On My Own – Калум Скот
This Is What You Came For – Калвин Харис и Ријана
Rockabye – Clean Bandit, Шон Пол и Ан Мари
Hymn For The Weekend – Coldplay
Say You Won’t Let Go – Џејмс Артур
Fast Car – Jonas Blue и Дакота
Shout Out To My Ex – Little Mix
Girls Like – Тајни Темпа и Зара Ларсон
Pillowtalk – ЗајнБритански албум на годината:
I Like It When You Sleep For You Are Beautiful Yet So Unaware Of It – The 1975
Blackstar – Дејвид Боуви
Made In the Manor – Кано
Love & Hate – Мајкл Киванука
Konnichiwa – Скепта

Најдобро британско видео:
Send My Love (To Your New Lover) – Адел
This Is What You Came For – Калвин Харис и Ријана
Rockabye – Clean Bandit, Шон Пол и Ан Мари
Hymn For The Weekend – Coldplay
Say You Won’t Let Go – Џејмс Артур
Fast Car – Jonas Blue и Дакота
Girls Like – Тајни Темпа и Зара Ларсон
Pillowtalk – Зајн
Hair – Шон Пол и Little Mix
History – One Direction

Најдобар интернационален пејач:
Бон Ајвер
Бруно Марс
Дрејк
Леонард Кохен
The WeekndНајдобра интернационална пејачка:
Бијонсе
Christine and the Queens
Ријана
Сиа
Соланж

Најдобра интернационална група:
A Tribe Called Quest
Drake & Future
Kings of Leon
Nick Cave & the Bad Seeds
Twenty One PilotsПрочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Се враќа Мујо дома од работа и ја затекнува Фата со Хасо:
- Добро бе Хасо, биваше ли ова да ми го направиш?! Па заедно во школо одевме, најдобри другари бевме, кум ми беше на...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено пo наместа влажни коловози на повисоките и суви коловози на пониските места. Намалена видливост поради појава на магла од 50...
Верски календар
На денешен ден
1562. - Во Мадрид е роден Феликс Лопе де Вега,...
1758.- Британците го окупираа Сенегал.
1763.- Умре францускиот писател Прево, познат по...
1783.- Последните британски војници го напуштија...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби