Откриена неостварената желба на Тоше

Тоше Проески бил на кастингот за операта „Vreme Cigana“ заедно со Стеван Анѓелковиќ и Никола Ѓуриќ, но не успеал да ја добие посакуваната улога.Тоше на Балканот имаше кариера на која секој би завидел, додека еден чекор го делеше од светскиот успех. Сепак, пејачот имал една неостварена желба-улога во операта на Емир Костурица.

Иако ги исполнувал сите квалификации како извонреден вокал,поседувајќи огромна популарност, совршен физички изглед и огромно знаење, сепак не успеал да пронајде начин на кој би ги усогласил своите бројни обврски. 

Ова го потврдува и добитникот на улогата, Стеван Анѓелковиќ.- Многу кандидати бевме пријавени за кастингот. Навистина не ја знам точната причината, но знам дека не успеаа околу нешто да се договорат. Ми се чини дека Тоше не прифати поради одредени свои обврски. Но, тоа немаше врска со мене. Мене ми беше мило што јас ја добив улогата. Моите години се согласуваа со годините на главниот лик. Бев дете. Можев се тоа да го изведам со моите визуелни и пејачки способности, така што се ми се погоди. Тоа многу ми помогна во кариерата. Ми се отворија доста врати, а и ден денес имам некои поволности во Франција. Тоше беше еден од моите пеајчки идоли, сите бевме потресени кога се случи несреќата затоа што едноставно беше легенда. И ден денес обожавам да пеам негови песни, изјави Анѓелковиќ.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот

- Зошто девојките не можат да најдат маж кој е нежен, чуствителен и внимателен?
- Таквите веќе имаат дечко.

webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема...
Верски календар
На денешен ден
331 п.н.е.- На реката Тигар, во Месопотамија,...
480. п.н.е.- Во поморската битка кај островот...
1519.- Португалскиот морепловец Фернандо Магелан...
1833.- Роден е италијанскиот новинар и пацифист...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби