Почина француската пејачка Роз Лоранс

Француската пејачка Роз Лоранс по долго и тешко боледување почина на возраст од 65 години во Париз.

Лоранс, чие вистинско име беше Роз Подвожни, постигна светска слава со хитот „Африка“ од 1982 година.

Таа сними десетина албуми и соработуваше со познати француски музичари како Франсис Кабрел, Жан-Жак Голдман, Ив Дитеј и други.

Последниот албум го издаде во 2016 година и до тогаш настапуваше на париската сцена.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Возел камионџија и паишол на калуѓерка - автостоперка. Застапал ија примил во камионот. Кога се доближиле до целта и рекол дека мора да му плати за возењето. Калуѓерката му...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
41.- Убиен е римскиот цар Гај Јулиј Калигула. Тој...
76.- Роден е римскиот цар Публиј Елиј Хадријан,...
1712.- Роден е Фридрих Втори Велики, пруски крал...
1732.- Роден е францускиот писател Пјер Огистен...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби