Нета ја освои Евровизија: Пресреќна сум! Многу ви благодарам!

Победа за Израел – драматична ситуација за Велика Британија

Симпатичната Нета Барзилаи од Израел и нејзината песна „Toy“ го освоија првото место на овогодишниот избор за песна на Евровизија. Нета успеа да ја осигура својата победа со 529 гласа, оставајќи ја зад себе претставничката на Кипар која важеше за фаворит.

- Пресреќна сум! Многу ви благодарам! Ви благодарам што ја подржувате различноста. Почестена сум што можам да покажам нешто различно пред толкава публика, изјави Нета.

Песната во која таа кокодака на сцена, се покажа како хит поради фактот што на уникатен начин зборува за женската моќ и за #MeToo иницијативата што е актуелна во светот.

Иако организаторите направија сè во своја моќ вечерта да помине беспрекорно, настапот на претставничката на Велика Британија, Сури, беше прекинат од човек кој влета на сцената и и го зема микрофонот извикувајќи „Нацисти во британските медиуми, бараме слобода”. Обезбедувањето веднаш го собори, а Сури остана сосема смирена и го продолжи настапот.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Остарела некоја жена, па децата една вечер ја однеле во старачки дом, за подобро да се грижат за неа. Утрото, две сестри ја станале старата, ја избањале, ја облекле, ја најале и...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. ФРЕКВЕНЦИЈА: Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини...
Верски календар
На денешен ден
1813.- Во Лајпциг е роден Рихард Вагнер,...
1819.- Парниот брод "Савана", изграден во...
1885.- Во Париз умре Виктор Иго, француски...
1918.- Германските воени авиони го бомбардираа...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби