ОФФест 2018: Уникатен спој на традиција и модерен звук

Во третата, а воедно и најбогата концертна вечер од OФФест 2018-та, најпрвин се загреавме во ритамот на фамозната „пициката“ и Officina Zoe кои успешно ни ја доловија традиционалната музика од Саленто, носејќи не на уникатно музичко патување од возбудливи и моќни битови.

Веднаш по нив сцената им припадна на Ifriqiyya Electrique, кои приредија вистинско транс уживање од африкански звук низ кој се проткаени електро звуци и остри гитарски линии. Како јаготка на шлагот, вечерта во МКЦ ја затвори една од најдобрите изведувачки од Турција, Гаје Су Акјол. Нејзината мешавина на стилови, ја прави опојно мистична за публиката, а нејзиниот глас и убедлив перформанс несомнено ја потврдуваат љубовта и посветеноста кон музиката.

По завршувањето на концертите предвидени за МКЦ, забавата продолжи во клубот Епицентар каде настапи познатиот белгиски ди џеј Мукамбо.

Во прилог погледнете дел од третата фестивалска вечер доловена низ објективот на Александар Зарапчиев.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
Спортски пилот на аеро митинг прави лупинзи, и одеднаш забележува дека му се запалил десниот мотор.Веднаш се јавува во контролната кула:
- Десниот мотор се запали,што да...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Сообраќајот на државните патишта се одвива по суви коловози. Од вторник - 16.10.2018, ЈП Македонијапат ќе изведува градежни работи (машинско асфалтирање, надоградба на...
Верски календар
На денешен ден
1760.- Роден е Клод Анри Сен Симон, француски...
1797.- Во италијанското село Кампоформио...
1803.- Роден е унгарскиот политичар Ференц Дак,...
1849.- Во Париз умре Фредерик Франсоа Шопен,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби