Семејството на Принс му забрани на Трамп да ги користи неговите песни

Семејството на починатиот поп пејач Принс побара од претседателот на САД, Доналд Трамп, да не ги користи песните на музичарот на своите политички собири, како што правеше многупати досега. На митинзите често бил пуштан евергринот „Purple Rain“.- Наследниците на Принс никогаш не му дадоа на Трамп или на Белата куќа дозвола за користење на неговите песни и бараме тоа веднаш да престане, објави на Твитер Омар Бејкер, полубрат на Принс.

Принс нe e единствен ваков случај. Претходно, за време претседателската кампања во 2016 година повеќе пејачи и бендови го осудија користењето на нивните песни, меѓу кои и „Ролинг Стоунс", „Аеросмит", „Квин", Адел и Нил Јанг.

И семејството на светски познатиот тенор Лучијано Павароти, исто така не беше согласно да се користи аријата „Nessun Dorma“.Прочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
На час по биологија. Ајде деца кој ќе ми каже некое убаво цвеќе.
- Љубичица!
- Браво, многу убаво.
- Нарцис, учителке..
- Браво, многу убаво.
Малиот Трпе.
- Оргазам...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Виадукт Трејд известува дека на ден 19.08.2019 ќе се започне со изведување на градежни активности за поставување на електрично осветлување на крстосница Катланово на магистрален...
Верски календар
На денешен ден
1846.- САД го анектираа Ново Мексико.
1862.- Во Сен Жермен-ан Леи е роден Клод Дебиси,...
1883.- Во Париз умре Иван Сергеевич Тургенев,...
1911.- Прочуеното дело на Леонардо да Винчи,...
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби