ФИНАЛЕ НА ИЗБОРОТ ЗА ПЕСНА НА ЕВРОВИЗИЈА 2019 ВО ТЕЛ АВИВ

Осмо место за Тамара еднакво на победа

Осмото место на Тамара е најдобар пласман за Македонија на изборот за Песна Евровизија

Каква ноќ, какво шоу, каква атмосфера, ова не се опишува, ова само се доживува е првиот коментар после финалето на изборот за Песна на Евровизија. Тамара со Proud во име на Македонија го однесе целиот светски аудиториум во друга димензија. Покажа и докажа дека помалку е повеќе.

Со минималистички пристап оствари максимален ефект. Го освои осмото место што е еднакво на победа. Докажа дека и ние можеме, знаеме и сакаме.

Освоени 295 поени таа ги доби како второпласирана од стручното жири на кои беа додадени поените од телевоутингот.Инаку победник на 64-иот избор на Песна на Евровизија е Данкан Лоренс од Холандија со песната Arcade, кој освои 492 поени.

-Се радувам што победив, иако во текот на настапот бев многу нервозен. Вечерва победи музиката и тоа е најважно, изјави тој после победата.

Како и Тамара и Данкан отпеа минималистичка балада. Инаку Холандија и Македонија ги освоија првото и второто место во второто полуфинале.

 Второто место во финалето го освои Италија, третото Русија, а натаму следуваат: Швајцарија, Норвешка, Шведска, Азербејџан, Македонија, Австралија, Исланд, Чешка, Данска, Словенија, Франција, Кипар, Малта, Србија, Албанија, Естонија, Сан Марино, Грција, Шпанија, Израел, Германија, Белорусија и Обединетото кралство.

Ненадминливото шоу беше збогатено со поранешни евровизиски победници и со настапот на Мадона.

Ексклузивно за ИДИВИДИ од Тел Авив: Илија НиколовскиПрочитајте: затвори
  • РЕПЕРТОАРИ
IDIVIDI Сервиси
IDIVIDI Речник
Powered by MagnumPRO
Download
Временска прогноза

Н/А

Нема
Битола
Н/А
Нема
Охрид
Н/А
Нема
Скопје
Виц на денот
- Мамо, денеска бевме на систематски преглед и излезе дека од триесет женски само една е невина.
- Браво, срце на мајка, злато мое.
- Не бе мамо слушај ме, тоа да ти била...
webmail
IDIVIDI Радио
Македонски
Pop
Classical
Dance
Hip-Hop
Jazz
Rock
Ambient
Tehno&Trance
Состојба на патиштата
Веста се ажурира
Верски календар
На денешен ден
1822.- Во Берлин умре Ернст Теодор Амадаус...
1920.- Градот Хаг, во Холандија, е избран за...
1984.- Во Париз умре Мишел Фуко, прочуен...
1991.- Ден на државноста на Република Словенија.
Хороскоп

Овен Бик Близнаци Рак Лав Девица Вага Скорпија Стрелец Јарец Водолија Риби