Zarif: Bisedimet e BE-së dhe Iranit për programin bërthamor janë në rrugën e duhur

Bruksel, 15 maj 2018 (MIA) - Bisedimet e Iranit me vendet evropiane për shpëtim të marrëveshjes bërthamore edhe krahas tërheqjes së SHBA-së nga ajo, janë në rrugën e duhur, deklaroi ministri iranian i Punëve të Jashtme, Mohamad Xhavad Zarif pas takimit të sotëm në Bruksel me shefen e diplomacisë evropiane, Federika Mogerini.
Ai theksoi se takimi ishte i mirë dhe konstruktiv, ndërsa punët lëvizin në drejtimin e duhur.
"Çfarëdo që të jetë zgjidhja, ajo duhet t'i respektojë dhe garantojë të drejtat e Iranit. Bisedimet tona me treshen evropiane (Gjermania, Franca dhe Britania e Madhe) do të vazhdojnë në dy javët e ardhshme", deklaroi Zarif në Bruksel.
Ndërkohë, presidenti iranian Hasan Rohani kërkoi nga BE-ja që të kundërshtojë veprimet "jolegale dhe jologjike" të SHBA-së dhe shtoi se pas tërheqjes së Uashingtonit nga marrëveshja, Teherani mund të mbetet aty vetëm nëse kjo i sjellë dobi.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail