Në Indi nga gripi i derit e kanë humbur jetën 105 njerëz

Nju-Delhi, 11 shkurt 2019 (MIA) – Të paktën 105 persona e kanë humbur jetën për shkak të epidemisë së gripit të derrit në veriperëndim të Indisë.

Virusi H1N1 është regjistruar në disa shtete federale indiane, ndërsa situata më e rëndë është në Raxhistan, ku nga fillimi i vitit janë infektuar 2.854 persona.

Sipas përfaqësuesve lokal shëndetësorë gjatë fundjavës në spital e kanë humbur jetën pesë pacientë, me çka numri i rasteve të vdekjes ka arritur në 105.

Situata është më e rëndë në Xhaipur, Gangangar dhe Sikar, ku qytetarët tekstualisht kanë frikë të dalin nga shtëpitë.

Disa qindra persona të infektuar janë hospitalizuar edhe në shtetet federale indiane Delhi, Gujarat dhe Harjana. fb/lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail