Tramp: Kemi rrëzuar një dron iranian në Ngushticën e Ormutit

Uashington, 19 korrik 2019 (MIA) – Presidenti amerikan Donald Tramp sot deklaroi se zbuluesi amerikan ka rrëzuar një dron amerikan në Ngushticën e Ormutit midis Omanit dhe Iranit, i cili bashkohet me Gjirin Persik dhe të Omanit.

Tramp deklaroi se bëhet fjalë për edhe një aksion armiqësor të Iranit dhe u bëri thirrje vendeve të tjera t’i dënojnë, siç i quajti, tentimet iraniane që të prishet liria e lundrimit dhe tregtisë globale në rrugët strategjike detare në Gjirin Persik.

Ai saktësoi se droni është rrëzuar në aksionin mbrojtës të zbuluesit amerikan “Bokser”, pasi fluturakja iraniane iu afrua anijes në më pak se një kilometër dhe nuk i është përgjigjur thirrjeve që të tërhiqet.

Por Irani pohon se një gjë e tillë nuk ka ndodhur.

“Sot nuk kemi asnjë informacion për humbje të një droni”, ka deklaruar ministri iranian i Punëve të Jashtme, Mohamed Xhavad Zarif. Ai nuk tha asgjë tjetër lidhur me gjoja incidentin. fb/lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail