Ukraina nuk do të bisedojë për federalizim gjatë negociatave në Gjenevë

Gjenevë, 15 prill 2014 (MIA) - Ukraina paralajmëroi se gjatë negociatave katërpalëshe, të cilat do të mbahen të enjten në Gjenevë,  nuk do të bisedojë për çështjen lidhur me rregullimin e saj të brendshëm, të cilat do të përfshinin edhe tema për federalizimin e saj eventual.

Ambasadori ukrainas në KB, Jurij Klimenko theksoi se Ukraina dëshiron t'i shfrytëzojë negociatat me SHBA-në, Rusinë dhe BE-në në Gjenevë për zvogëlimin e tensioneve në kufirin rus dhe për rikuperimin e marrëdhënieve tregtare me Moskën.

Sipas Klimenkos, trazirat në pjesën lindore të Ukrainës janë "justifikim i fabrikuar", me të cilin Rusia mundohet të arrijë mossukses në negociata.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail