Vanilia më e shtrenjtë se argjendi

Londër, 8 maj 2018 (MIA) - Çmimet e vanilies në dy vitet e kaluara u rritën, pas çka kjo erëz aromatike e ëmbël kushton më shumë se argjendi.
Për një kilogram vanilie nevojiten rreth 600 dollarë amerikanë, që është më shumë se për një kilogram argjend.
Më shumë se 75 për qind të vaniljes kultivohet në ishullin tropikal të Madagaskarit.
"Shkaku kryesor për çmimin e lartë është cikloni e cili marsin e kaluar e tronditi Madagaskarin dhe shkatërroi një numër të madh të plantazheve. Edhe krahas shpresave se çmimi do të stagnojë, ai edhe më tutje është në nivel të lartë sepse kërkesa është shumë e madhe", deklaroi Xhulian Gale, analist i tregut të lëndëve të para në kompaninë IEG Vu.
Bëhet fjalë për një erëz e cila kultivohet shumë vështirë dhe për shkak të asaj se është përbërësi më i shtrenjtë në botë, menjëherë pas shafranit.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail