Fotografia nga periudha e hershme të Van Gogut shitet për mbi 7 milionë euro

Paris, 5 qershor 2018 (MIA) - Vepra arti që artisti holandez Vincent van Gogh pikturuar në rininë e tij, u shit për 7.065,000 euro në një ankand në Paris.
Kanavaca e titulluar "Gratë ndreqin rrjete peshkimi nga shalqinjtë" ishte vlerësuar mes 3 dhe 5 milionë. Në të janë përfaqësuar fshataret të cilat punojnë nën qiell me re dhe peizazh nga rrethina e qytetit holandez të Hagës. Fotografia është krijuar në vitin 1882, kur artisti ka pasur 28 vjet,
Blerësi është koleksionist amerikan. Shuma e paguar për fotografinë është rekord botëror për peizazhin e të ashtuquajturit. Periudha holandeze e krijuesit.
Më parë, piktura ishte në pronësi të një koleksioni nga Evropa, i cili me qira ia kishte dhënë Muzeunt të Van Gog në Amsterdam.
Kjo është fotografia e parë e shitur e Van Gog në Francë në 20 vitet e fundit, "Kopshti në Over", e cila në vitin 1990 u shit për 10 milionë dollarë, kumtoi shtëpia e ankandit Artkjurijal.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail