Fëmijët të cilët udhëtojnë më shumë radhisin vetëm pesa në shkollë

Bashkoni të këndshmen me të dobishmen

Hulumtimi është publikuar me ndihmën e 1.500 mësuesve nga SHBA-ja, ndërkaq e ka bërë Organizata Student Youth Travel Association, transmeton Telegrafi.

Të dhënat përfundimtare kanë treguar që 74 për qind e profesorëve konsideron që udhëtimi ka “ndikim shumë pozitiv në zhvillimin personal të studentit”.

Shumica vlerësojnë që udhëtimi ka ndikim të madh edhe në arsimimin e nxënësit, edhe në karrierë në të ardhmen.

Hulumtuesit pajtohen që efektet janë afatgjata dhe që fëmijët të cilët njohin më shumë kultura kanë tolerancë më të madhe, dëshirë për mësim dhe për njohje të gjërave të reja.

Mirëpo, këtë gjëra vlejnë edhe jashtë shkollës.

Fëmijët të cilët udhëtojnë kanë vetëbesim shumë më të mirë, lehtë përshtaten me situatat e reja dhe janë më empatikë.

Më mirë shprehen se fëmijët e tjerë dhe janë më të hapur.

Gjithashtu, 42 për qind e mësuesve kanë konkluduar që të rinjtë të cilët udhëtojnë janë kandidatë shumë më atraktivë për fakultete. /Telegrafi/lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail