Ekuador: Shishe plastike për bileta autobusi

Kito, 26 gusht 2019 (MIA) – Në qytetin e dytë më të madh sipas madhësisë në Ekuador, Guajakil, banorët do të mund t’i zëvendësojnë shishet e plastikës për biletë autobusi.

Udhëtarët të cilët përdorin transport urban publik që para do kohe në një automat të veçantë mund të ndërrojnë shishe plastike për të cilat marrin nga dy centë për një shishe.

“Paramendoni për 15 shishe mund të blini biletë për autobus” deklaroi udhëtari Kristijan Kardenas.

Derisa 76 vjeçari pensioni Uashington Bravo theksoi se kjo është më e dobishme sesa të shiten shishet në qendrat për reciklim.

Guajakili i cili ka 2,7 milionë banorë dhe prodhon 4,200 tonë mbeturina në ditë, prej çfarë vetëm 14 për qind mund të reciklohet.

Para pak kohe në Romë ka filluar një fushatë e njëjtë për një shishe plastike merret një vozitje në hekurudhën nëntokësore.

Masa të njëjta janë vendosur edhe në metropolin turk.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail