Ka shumë gjëra që mund t’i mësoni nga kanakari juaj shtëpiak

Ekziston arsyeja përse të gjithë qentë i quajmë miq më të mirë dhe përse shumica nesh i trajton me respekt dhe dashuri

Thjesht jeni të lumtur kur kjo kafshë ndodhet në afërsinë tuaj. Gëzimin të cilat qentë e tregojnë gjatë jetës së tyre, thjesht është infektues, transmeton Telegrafi.

Në botë, me siguri nuk ekziston edhe një kafshë tjetër, e cila vlerësohet aq shumë siç është qeni. Aq më tepër, për dallim nga njerëzit, qentë përballen me shumë gjëra, dashurojnë dhe jetojnë me sinqeritet në të tashmen.

Energjia e tyre gjithashtu bartet tek ne, për ç’shkak të gjitha përvojat dhe problemet tona për një kohë të shkurtër zhduken, na rikujtojnë thjeshtësinë e ekzistencës.

Qe si të mësoni ta jetoni të tashmen:

▪ Përqendrojeni mendjen tuaj në leksionin momental.

▪ Ndieni jetën dhe kënaquni me të derisa zgjat.

▪ Mësoni teknikat e relaksimit në mënyrë që të mund t’i “shkyçni”.

▪ Kujdesuni për rrethin tuaj: tingujt, aromat, atmosferën…

▪ Me kujdes dëgjoni bisedat, muzikën, madje edhe heshtjen e njerëzve të tjerë.

▪ Kënaquni me ushqimin dhe pijen tuaj, në çdo kafshatë.

Përparësitë e jetesës së këtillë:▪ Vendosni lidhshmëri më të fortë me mendimet dhe ndjenjat tuaja.

▪ Ndieni sikur lidhshmëria juaj me njerëzit e tjerë bëhet gjithnjë e më e fuqishme.

▪ Ndieni respektimin dhe kënaquni me jetën.

▪ Nëse jetoni jetën me mushkëri të plota, ajo nuk do të kalojë pa u vërejtur.

▪ Do të ndiheni më shumë të përqendruar, më qetë dhe më me gjallëri.

▪ Do të brengoseni më pak dhe pothuajse fare nuk do të frikësoheni. /Telegrafi/



lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail