Shahu më i vogël në botë

Ankara, 11 qershor 2020 (MIA) – Një mikroskulptor nga Turqia e punoi tabllën dhe figurat më të vogla në botë. “Tablla” ka përmasa 0,89 me 0.89 centimetra.

Nekati Korkmaz thotë se vepra e tij miniaturë është dy herë më e vogël se ajo që tani mban rekordin Guines.

Që ta krijojë këtë shah, atij i duheshin gjashtë muaj dhe gjashtë orë në dit të punon nën mikroskop. Korkmaz është krenar me veprën e tij sepse mes tjerash, kjo është funksionale. Por shahistët duhet të kenë mikroskop që ti shohin figurat.

Turku deri tani ka disajnuar mbi 40 mikro vepra, të cilat janë të ekspozuara në qendrën e tij artistike në Kushadasi.

Rekorder i deritanishëm në këtë disiplinë ka qenë amerikani Ara Gazarian me shah prej 1,52 dhe 1,52 centimetra. sn/lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail