Pema më e lartë në botë është e ndaluar të vizitohetLos Angeles, 3 gusht 2022 (MIA) – Pema më e lartë në botë, e vendosur në Parkun Kombëtar Redwood në Kaliforni (SHBA), është e ndaluar për turistët.

Përkatësisht, vizita e pemës sekuoja 116 metra të lartë tashmë është zyrtarisht e ndaluar. Menaxhmenti i parkut njoftoi se çdo vizitor që kapet pranë uzinës gjigante mund të përballet me deri në gjashtë muaj burg dhe një gjobë prej 5000 dollarësh.

Meqë ra fjala, Parku Kombëtar refuzoi të shpallte vendndodhjen si të mbrojtur për 16 vjet. Zyrtarët, nga ana tjetër, kanë frikë se shumë vizitorë mund të dëmtojnë vendin dhe ekologjinë delikate të shpateve përreth.

Mosha e "sequoias bregdetare" (sequoia sempervirens) llogaritet nga 600 deri në 800 vjet. Pema, e quajtur Hyperion pas titanit grek dhe perëndisë së dritës qiellore, është thellë në park dhe nuk ka shtigje që të çojnë në të, por fama e saj në internet e ka bërë atë një destinacion të shpeshtë për kërkuesit e emocioneve, shkrimtarët e udhëtimeve, vloggerët dhe adhuruesit e natyrës. Njerëzit dhe interneti janë të mahnitur për madhësinë dhe misterin e Hyperion…

"Më jep shtatë milionë dollarë dhe një avion dhe do ta gjej", "Do të ishte kaq epike të ngjitesh dhe të shikoja përreth", "Mendoni të gjitha pecetat që mund të bënim me këtë gjë!" Duhet ta gjejmë!” – lexoni disa nga komentet shqetësuese me shaka për tashmë “frutin e ndaluar”.

Por vizitat në Hyperion janë gjithashtu të rrezikshme për vizitorët. Zona ka pritje të kufizuar të telefonave celularë dhe mbulim të dobët GPS, duke e bërë të vështirë shpëtimin e ndonjë alpinisti të humbur ose të plagosur.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail