Një francez përfundoi një udhëtim tre-vjeçar rreth botës me një varkë me vela katër metraParis, 3 gusht 2022 (MIA) – Francezi Jan Quenet doli në breg në gadishullin e Britanit në perëndim të Francës, duke përfunduar një udhëtim trevjeçar rreth botës me varkën me vela Baluchon, vetëm katër metra të gjatë, të cilën e ndërtoi vetë. për 4000 €..

Varka e vogël me emrin simbolik "Kutivche" lundroi në portin "Treberden" në veri të Britanit, në mjegull të dendur, në mbrëmje... Duke iu përgjigjur një pyetjeje për aventurën e tij në anijen e vogël që i kushtoi burrit 400 orë. punë, dhe nuk ka motor, komunikim me kontinentin, bretoni tha shkurt se e kishte realizuar ëndrrën e tij.

- Kam ëndërruar për këtë për një kohë të gjatë, dhe tani e kam realizuar ëndrrën time. Jam pak i trishtuar për fundin e udhëtimit tim botëror, por jam i lumtur që jam kthyer me familjen time, tha ai.

Detari, në fillim të të 50-tave, nisi lundrimin në pranverën e vitit 2019 dhe kaloi Atlantikun, Oqeanin Paqësor, Ishujt Marquesas, Tahitin dhe Kaledoninë e Re... Ai duhej të ndalonte edhe në Zelandën e Re dhe Australi, por për shkak të pandemia, ai ndryshoi rrugën e tij dhe u nis nëpërmjet Oqeanit Indian, drejt ishullit francez të Reunion, pranë Madagaskarit, ku mbërriti pas 77 ditësh lundrim.

Furnizimi me ushqim, veçanërisht ujë, ishte një sfidë e madhe në udhëtimin e gjatë. Me çdo nisje, kabina ishte e tejmbushur me bombola, kështu që Kwene, thotë ai, mezi kishte hapësirë ​​të mjaftueshme për t'u ngritur në këmbë, duke kufizuar konsumin e tij të ujit në dy litra në ditë, tha ai.

Ndalesa e fundit është porti i tij "shtëpi" i Saint-Breux, ku udhëtimi i tij rreth botës përfundon zyrtarisht mëngjesin e së shtunës, vetëm disa milje larg Treberdenit.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail