Rritja e një fëmije deri në moshën 18 vjeç në Gjermani kushton gjithsej 150,000 euro

Berlin, 30 shtator 2022 (MIA) – Enti Federal i Statistikave në Gjermani ka publikuar anketën për shpenzimet familjare për fëmijët. Rrjedhimisht, llogaritjet thonë se kostoja mesatare e prindërve të një fëmije deri në 18 vjeç është rreth 150,000 euro.

Vetëm pajisjet fillestare për foshnjat kushtojnë rreth 3000 euro. Çmimi i një kopshti është rreth 400 euro, plus rreth 250 euro në muaj. Shpenzimet në hulumtim ndahen në tri grupmosha – 0-6 vjeç, 6-12 vjeç dhe 12-18 vjeç.

Kostot mujore rriten me çdo vit të jetës së fëmijës. Kështu, edhe pse është viti i parë i jetës së vogëlushit, prindërit e rinj ende përfitojnë nga ndihma, në formën e dhuratave, kredive dhe mbështetjes nga familja dhe njerëzit e dashur. Megjithatë, udhëtimet për pushime, hobi dhe më vonë – udhëtimet shkollore financohen nga vetë prindërit… Dhe lista e dëshirave për ditëlindje ndonjëherë mund të jetë më e gjatë.

Në moshën gjashtë deri në 12 vjeç, ndërsa prindi ende përpiqet ta inkurajojë të voglin të luajë jashtë, sot zakonisht i duken shumë më tërheqës telefonat inteligjentë, tabletët, videolojërat dhe kompjuterët... Sipas Kancelarisë gjermane, një student në vitet e para të shkollës prindërve u kushton rreth 686 euro në muaj. Pushimi vjetor, kujdesi, hobi, etj. nuk përfshihen këtu.

Nga 12 deri në 18 vjet

Pas vitit të 12-të, pra në fillim të pubertetit, shpenzimet mujore zakonisht rriten sërish. Në total, më pas prindërit duhet të ndajnë rreth 784 euro në muaj për fëmijën. Adoleshentët në atë kohë hanë më shumë dhe gjithmonë kërkojnë veshjet më në modë. Sigurisht që ka para xhepi për aktivitete rekreative...

Si përfundim... Një fëmijë nga lindja deri në gjashtë vjeç u kushton prindërve 587 euro në muaj, rreth 7000 euro në vit, 42260 për gjashtë vjet.

Për një fëmijë nga gjashtë deri në 12 vjeç duhen 686 euro në muaj, rreth 8200 euro në vit, 49400 për gjashtë vjet.

Një adoleshent nga 12 deri në 18 vjeç shpenzon 784 euro në muaj, 9,400 euro në vit, 56,400 në gjashtë vjet. Gjithsej: 150.000 euro për një fëmijë.

Në këtë përllogaritje ka edhe një lajm të mirë... Nëse në familje ka më shumë fëmijë, edhe kostot mesatare për fëmijë janë më të ulëta. Kjo është kryesisht sepse mund të blihet, gatuhet dhe planifikohet në sasi më të mëdha. Rrobat dhe lodrat mund të 'trashëgohen' edhe nga fëmijët më të vegjël.lexo shkretoj
  IDIVIDI Sherbime
Shiko Live TV
TV program
Multibox
Video
Chat
Foto
MaxARENA
WebMail
E-cards
Forum
Games
Tel. Lista
Lajmerime
Fjalor
IDIVIDI Fjalorë 
Powered by MagnumPRO
Download
Horoskopi

Dashi Demi Binjakët Gaforrja Luani Virgjeresha Peshorja Akrepi Shigjetari Bricjapi Ujori Peshqit

webmail